Makale Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Üniversitemiz Hukuk Fakültesi ile İdeal Hukuk Öğrenci kulübümüz tarafından Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz anısına bu yıl beşincisi düzenlenen Makale Yarışması’nın ödül töreni gerçekleştirildi. Mütevelli Heyet Başkanımız Mevlüt Uysal ve Rektörümüz Prof. Dr. Nevzat Şimşek'in ev sahipliğinde düzenlenen programa; Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Şehidimizin babası Hakkı Kiraz, Bakan Yardımcıları, İstanbul ve Anadolu Cumhuriyet Başsavcıları ile hakimler, savcılar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve günün anlam ve önemi dolayısıyla öğrenciler tarafından hazırlanan video gösterimi ile devam etti.

Dünyanın gözleri önünde katliam yaşanıyor

İdeal Hukuk Kulübü Başkanı Nur Beyza Çelik ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Balcı’nın ardından konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Nevzat Şimşek, programının konusunun “Soykırım Suçu” olduğuna dikkat çekerek, “Bugünlerde de Gazze’de, doğu Türkistan’da, dünyanın birçok bölgesinde, bizi derinden üzen, zulümler, katliamlar, soykırımlar yaşanıyor. Özellikle de Filistin, bugünlerde, bütün dünyanın gözleri önünde hepimizi derin acılara boğan bir süreç yaşıyor.” şeklinde konuştu. Rektörümüz, bu vahşete sessiz kalmayarak bu etkinliği düzenleyen tüm duyarlı akademisyenlerimiz ve öğrencilerimize teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. Mütevelli Heyet Başkanımız Mevlüt Uysal konuşmasında, bu anlamlı programın düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ederek “Biz hukukçular adaletin, hukukun hedef olmadığı bir sistem kuracağız.” dedi.

Bu, adalete sıkılan kurşundu

Törende konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, savcı Kiraz'ın adalet nöbeti tutarken, kurşunların hedefi olduğunu söyledi. Bakan Tunç, “Savcı Mehmet Selim Kiraz'a sıkılan o kurşun, onun şahsına yönelik bir kurşun değildi. Türkiye'nin geleceğine yönelik, hukuka, adalete sıkılan bir kurşundu.”  ifadelerini kullanarak konunun önemine dikkat çekti.

Ödüller takdim edildi

Üniversitemizin Haliç Yerleşkesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törende, bu yıl "Soykırım Suçu" konusuyla düzenlenen makale yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Lisans düzeyindeki dereceye giren öğrenciler arasında birincilik ödülünün sahibi Ticaret Üniversitesinden Okan Yarat olurken ikinciliği Marmara Üniversitesinden Recep Sütçü, üçüncülüğü de İstanbul Üniversitesinden Muhammet Aşantuğrul kazandı. Lisansüstü  kategorisinde yarışmaya katılanöğrenciler arasında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinden Hasibe Sulak birinci, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinden Alp Kaan Ertan ikinci, Türk-Alman Üniversitesinden Osman Ahmet Kömürcü üçüncülük ödüllerinin sahibi oldular. Dereceye girenlerin yanı sıra katılımları sebebiyle Adalet Bakanı Sayın Tunç'a ve şehit savcı Kiraz'ın babası Hakkı Kiraz'a günün anısına hediye takdim edilmesiyle tören sona erdi.